Мезоелементи

  • 729
  • 0
  • 16 Жовтня 2017

Сірка (S), кальцій (Ca), та магній (Mg) потрібні для життєдіяльності рослин в значно більшій кількості, ніж мікроелементи, але в меншій, ніж макроелементи, саме тому їх віднесено в окрему групу поживних речовин – мезоелементи. Кожен з цих елементів виконує свою роль в житті рослини та є по-своєму необхідний. Для того, щоб правильно «підгодовувати рослину мезоелементами – необхідно точно знати, в якій кількості вони потрібні, в який період вегетації та що є ознакою дефіциту того, чи іншого елемента.

S (сірка)

S (сірка) – один з найважливіших, життєво необхідних для сільськогосподарських культур, елемент живлення. Вона є складовою частиною білка, як і азот, а необхідна рослинам приблизно так само, як фосфор. В рослинному організмі сірка входить до складу амінокислот, білків, вітамінів та ферментів. Цей елемент слугує для активізації ферментів, синтезі білків та хлорофілу. Також, сірка здатна гальмувати накопичення нітратів в бульбах картоплі і не тільки. Оптимальне її накопичення в рослині становить від 0,10% до 0,65%. Вносити сірчані добрива найкраще під час основного обробітку землі, або безпосередньо перед висіванням сільськогосподарських культур. Також вона може бути використана по вегетації, для коригування її нестачі або для кращого засвоєння азоту (N), щоб підсилити його дію, синергію N і S.

Нестача сірки – негативні наслідки голодування

Дефіцит сірки в рослинному організмі призводить до припинення росту та розвитку рослин, жовтіння листків, зменшення стійкості до хвороб, високих та низьких температур. Від сіркового голодування в першу чергу страждають молоді листки. Стебла поступово тоншають, стають ламкими та жорсткими.

Ca (кальцій)

Ca (кальцій) – необхідний рослині для швидкого зростання наземних органів та кореневої системи. Ця речовина здатна підтримувати жаростійкість рослини, зменшує токсичний вплив деяких мікроелементів (міді, цинку та заліза), допомагає швидкому транспортуванню білків та вуглеводів, виробленню хлорофілу.

Кальцій розташовується по рослинному організму не рівномірно, так у листі та стеблах його кількість набагато більша, ніж у насінні. Кальцій, який був використаний рослинами і залишився в поживних рештках, повертається в грунт, і в процесі перетворення стає знову доступний.

Кальцієвмісні добрива рекомендуються для позакореневого підживлення рослин з метою регулювання кількості цього мезоелементу в сільськогосподарських культурах. Необхідність такого підживлення визначають за попереднім урожаєм. Якщо в зібраному попередньо зерні пшениці вміст кальцію менший ніж 0,8%, а в зернах кукурудзи нижчий за 2,8% – удобрення слід проводити протягом вегетації від 2 до 5 разів.

Негативний вплив дефіциту кальцію

Дефіцит кальцію в рослинах помітний за затримкою росту листя та бурінням їх жилок, спочатку вони вкриваються світлими жовтими плямами, а згодом відмирають повністю. Старі листки не відчувають кальцієвої нестачі, адже містять його набагато більше, ніж молоді. Вони навпаки стають ще яскравішими, зеленішими та збільшуються в розмірі.

Mg (магній)

Mg (магній) – приймає участь в процесах передачі хімічної енергії та її накопичення (фотосинтез, дихання тощо) в клітинах рослин. Магній, як і калій, сприяє побудові пектинових речовин стінок клітини. Більш ніж 300 різних ферментів активуються за допомогою магнію. Перенесення та засвоєння рослиною азоту проходить швидше завдяки цій речовині.

В рослинах він використовується в насінні, молодих органах. Його вміст в розрахунку на суху речовину становить від 0,01% до 3,0%. Магній здатний переходити зі старих листків рослини в молоді, а з них – в насіння.

Наслідки магнієвого голодування

Магнієве голодування перш за все впливає на розвиток репродуктивних органів таких як коренеплоди, насіння та бульби. Старі листки за таких умов стають твердими та ламкими, потім висихають і відпадають. Цей процес розпочинається з основи пагону і розповсюджується до верхівки, на якій залишається кілька темно-зелених листків. Якщо рівень магнію занадто високий – розпочинається збільшення вегетативної маси в урожаї сухої речовини, через що врожай основної продукції не зростає.

Так як магній впливає на швидкість зростання рослин, найбільша необхідність рослин в ньому виникає в молодому віці, тому удобрення цією речовиною слід проводити з основним, щоб коригувати нестачу впродовж вегетації, потрібно додавати його в позакореневі обробки, наприклад у вигляді семиводневого сульфату натрію.

Прокоментувати

×
Ваш комментарий успешно отправлен
и будет опубликован после модерации
× Превышен лимит отправки комментариев за период времени.
Пожалуйста, отправьте комментарий позже.